Baráčnická RYCHTA v Mn.Hradišti

A nyní znovu na skok do vzdálenější historie naší baráčnické obce. Ve svých počátcích zdejší baráčníci rychtu nevlastnili. Zprvu se obecní konšelské schůze konaly v šenku „Hotelu U Hroznu“ na rohu mnichovohradišťského náměstí (někdy je i tam kladeno založení zdejšího spolku), který provozoval soused Emanuel Ptáčník, jenž se stal také prvním rychtářem nově ustavené obce v roce 1896.
         Na dvě desetiletí poté využívali místní sousedé a tetičky pohostinnosti patrového hostince „U černého orla“ na náměstí, kde byl velký sál a konaly se tam také městské zábavy a bály. Budova byla ovšem pro zchátralost někdy kolem roku 1914 stržena (místo ní zde nyní od roku 1915 stojí výpravná secesní budova původně městské záložny, dnes je v přízemí pošta).
         V dalších letech se baráčníci scházeli v sále „Hotelu U nádraží“ (později a i dnes opět „U Kvapilů“), kde měli jistou dobu své domovské sídlo, dokonce v materiálech uváděli na „Rychtě“ u nádraží. V sále hotelu se pravidelně konaly taneční zábavy a plesy, nejen baráčníků, ale mnoha dalších spolků; ještě v roce 1988 se tam konal poslední velký baráčnický ples.

Dobový snímek hotelu U nádraží - U Kvapilů

hotel-u-nadr-ced-ob-detail--cb.jpg

Stará pohlednice „Hotelu U nádraží“, odhadem cca z třicátých let 20.století. Na detailu snímku je dobře vidět vlevo od vchodu na zdi cedule s nápisem „..obec Baráčníků..“( pod ní ještě název ulice Nádražní třída, ulice Jana Švermy je to až od let padesátých...)

V době válečné (1939-45) byl ovšem „Hotel U nádraží“ využíván často k jiným účelům, činnost národně zaměřeného spolku tam tehdy byla nemožná. Někdy v těch letech došlo se soukromým majitelem dohodě o možnosti využívání místnosti ve - dnes již neexistujícím  - domečku pod kostelem sv.Jakuba, kde v té době bývala pekárna. (Titulní snímek článku je z května 1945 - baráčníci u své rychty pod kostelem sv.Jakuba se připravují na vítání přijíždějících vojáků rudé  armády / vlevo pak je vidět ještě část dřevěného protitankového zátarasu do ul. Svatojakubské, dnes ul.1.Máje ...dnes je v místech malé parkoviště.). Později bylo stavení u souběhu ulice Svatojakubské (dnes 1.Máje) a prudké uličky Na Stupních využíváno mnichovohradišťskými baráčníky pravidelně, vžilo se zde označení Rychta, „Na Rychtě“, dokonce zde sousedé krátký čas provozovali i pohostinskou činnost. V roce 1981 máme v obecní baráčnické kronice zapsáno, že se „opravovala Rychta, tentokrát už ta opravdu NAŠE!“ ... opravy ale asi byly pouze nejnutnější, výdaje zapsané nejsou - pravdou je, že tenkrát vše fungovalo trochu jinak, než jsme zvyklí dnes, tedy „akce Z“ a materiál co se kde sehnalo... Stav domečku nebyl dobrý, jak vzpomínají pamětníci, přesto byl „náš“. Časem se ale horšilo zatékání střechou a na opravy nebylo. Zkázu dokonalo poboření rohu domku nákladním autem ...a někdy těsně před změnou režimu (1988, 1989..?) došlo po rozhodnutí MěNV Mnichovo Hradiště k jeho zbourání.

Náhledy fotografií ze složky Snímky z historie OB MH